Shangri-La, czyli w poszukiwaniu ideału

Responsive image

Mistrzostwo

Wdrożony z sukcesem system IT to mistrzostwo w wielu dziedzinach. Najpierw są funkcjonalności, które po prostu muszą działać i warstwa wizualna, która po prostu musi mieć co trzeba. Dalej jest wydajność, stabilność, łatwość rozbudowy i skalowanie.

Rzemiosło

Jak jednocześnie kontrolować całość? Co do zasady to proste i osiągalne przez pracę nad tym czego na pierwszy rzut oka nie widać, a co ma kolosalne znaczenie, czyli przez doskonalenie rzemiosła. Szkopuł w tym, że rzecz rozbija się zawsze o wiele detali.

Rzemiosło nie jest tylko umiejętnością odróżniania siekiery od młotka. Machać młotkiem może każdy, niektórzy nawet uderzą się w palec, i jeśli wtedy nie zrezygnują tak właśnie rozpoczną proces budowania doświadczenia, kształtowania umiejętności.

Doskonalenie

Oczywiście nie chodzi o to, żeby za każdym razem był to proces bolesny. Długa praktyka sprawia, że działania stają się świadome i precyzyjne, a bardzo dobre efekty można osiągnąć dzięki biegłości w posługiwaniu się naprawdę prostymi narzędziami - zbyt skomplikowane zawsze ograniczają.

Sztuka

Inżynieria systemów to sztuka, ponieważ sztuką jest wszystko to co nie łatwo zrobić, a droga do perfekcji prowadzi przez doskonalenie rzemiosła i nigdy nie kończącą się pracę nad sobą. Tak tylko można wejść na ścieżkę prowadzącą do rzeczywistości, w której powstają tylko dobre systemy.