Team Leader patrzy w lustro

Responsive image

Ulotność

Technologie a więc właściwy budulec systemu, wiedza i sprawność zespołu, umiejętność zarządzania procesem i ludźmi to elementy, które w efekcie tworzą ulotną cechę wyróżniającą przedsięwzięcia dające produkt wystarczająco dobrej jakości, wytworzonym w przewidywanych ramach czasowych i w rozsądnym, akceptowalnym budżecie.

Wyczucie

Wytwarzanie systemów IT to proces skomplikowany, z natury trudny do zaplanowania i przeprowadzenia. Kierowanie takim przedsięwzięciem jest zadaniem dla świadomych, praktycznych i wyróżniających się szczególnym wyczuciem osób. Tam najnowsze technologie nie są gwarantem sukcesu a najlepsi specjaliści nie wystarczą aby produkt był dobry.

Droga

Do dyspozycji jest wiele metod, technik i narzędzi pracy. Wydaje się, że wdrożenie jednego ze schematów wystarczy do skutecznego zarządzania. Okazuje się, że wybór nie jest tak prosty jak można by myśleć. W produkcji systemów IT nie każda droga prowadzi do celu, ponieważ nie każda metoda ułatwia pracę. Nawet gdy została wybrana właściwie nie poprowadzi tam dokąd chcielibyśmy dojść jeśli każdy z jej elementów na kolejnych etapach podróży nie będzie na bierząco dostosowany do charakteru projektu i jego aktualnej kondycji.

W gąszczu gotowych przepisów łatwo utknąć w nieuzasadnionych formalizmach, gubić kierunek i zapominając o tym co istotne, kierować się wskaźnikami dającymi złudne wrażenie, że wszystko jest w porządku. Chcielibyśmy mieć zespół i proces działające rytmicznie, w sposób przewidywalny i perfekcyjny jak zegarek. Niestety projekt bardziej przypomina bazar niż precyzyjny mechanizm.

Bazar

Projektem rządzą prawa chaosu, rachunku prawdopodobieństwa i statystyki. Tak wynika z jego z modelu dynamiki. Komunikacja w projekcie przypomina bazar. Zewsząd i ciągle docierają informacje, czasem sprzeczne i na ich podstawie, codziennie trzeba podejmować decyzje.

Zupa

Można powiedzieć, że mieszanka technologii, wiedzy i ludzi jest jak gotująca się zupa. Wszystkie składniki wchodzą ze sobą w interakcję w sposób nie do końca przewidywalny, ale jeśli tylko ich proporcje były odpowiednie, to w sposób magiczny połączą się i powstanie nie tylko strawny ale co istotne smaczny produkt końcowy.

Pytania

Nie od dziś wiadomo, że dobrze postawione pytanie ukierunkowuje na właściwe rozwiązanie. Zarządzanie może być bardziej skuteczne gdy zadaje się właściwe pytania.

Każdy proces ma swoją mechanikę i z niej wynikające ograniczenia. Świadomość tych ograniczeń to krok do modelowania procesu pracy tak aby przebiegał w sposób optymalny. W tym kontekście zawsze warto pytać o to jak nie zakłócać tego co w nim dobre a jednocześnie ograniczać złe wpływy.

To co dziś wydaje się priorytetem, w dłuższej perspektywie często ma bardzo negatywne konsekwencje. Czy krok postawiony dziś w obranym kierunku jutro przybliży nas do głównego celu?

Jakość produktu, kondycja zespołu, identyfikacja zagrożeń i poziom ryzyka to wskaźniki, które wyłożone na stół nie powinny zaskakiwać. Czy tym wskaźnikom można wierzyć? Skąd pewność, że prace idą w dobrą stronę?

Lustro

Nie ma jednej recepty na sukces. Nie ma jednego przepisu na zgrany zespół. Nie ma cudownej technologii, która przyjmie wszystko.

To na czym trzeba się opierać to wiedza, doświadczenie i zdrowy rozsądek. Wtedy bez obaw będziemy mogli spojrzeć w lustro.